suna kıraç kütüphanesi – gsü sözlük
okulda öğrencilerin kullanımına açık olan tek kütüphanedir. Haliyle tüm fakültelerin öğrencileri burayı kullanmak zorundadır. tepesinin cam olması sıcak havalarda tam bir işkenceye dönüşür. klimaların açılması havayı serinletse de gürültüye neden olur. basılı kaynakları artık ufaktan güncelliğini yitirmektedir. online kaynakları çok iyidir, birçok yere üyeliği vardır ve öğrenciler de kampüsten ya da kampüs dışından buralara ulaşabilirler. kütüphanede sessiz olmak kuralı sadece öğrenciler içindir, çalışanların hiçbirinin umrunda değildir. en alt kattan en üst kata seslenebilirler ya da bağıra bağıra şakalaşabilir veya son ses çalan telefonunu cevaplayarak konuşmaya başlayabilirler. bu genel bilgilerden sonra şimdi biraz daha detaya girmek istiyorum.
- sümkürme sesi geliyorsa bilin ki fransızlar (erasmus öğrencileri) yapıyor.
- grup halinde çalışanlar matematik öğrencileri.
- sürekli birbirinden şarj aleti isteyenler İİBF öğrencileri.
- mouse kullananlar mühendislik öğrencileri.
- elinde yarım saatte okunacak materyalle gelip 7 saat oturanlar felsefe ve sosyoloji öğrencileri.
not: yiyecek ve su dışında içecek sokmak yasak olmasına rağmen içeride öğün yiyenlerden nefret ediyorum.
Beni biraz boğuyor bu kutuphane. Mesela sesli kismi yok, buyuk bir eksik bence. Onun disinda, cam tavanini, beyaz koltuklarini ve icerideki yapraklari seviyorum. Koltuklar daha cok olsa keske okulda, kisin oturacak yer cok az
1.KATTA HAPŞURAN EMEKÇİ ABLAMIZ, FİNAL DÖNEMİNDE HER HAPŞURUĞUNDA BİR ŞEKİLDE TÜM KÜTÜPHANEYİ GÜLDÜRMEKTEDİR. KOLTUKLARDA UYUMA KONUSUNDA ZEMİN KATTA SUNA HANIMIN TAM KARŞISINDAKİ KOLTUKTAN SONRA EN İYİ KOLTUK İKİNCİ KATTAKİ KOLTUKTUR. GERÇEKTEN BAZI KİTAPLARI BULABİLDİĞİNİZE ŞAŞIRDIĞINIZ, AMA ÇOK TEMEL KİTAPLARIN BASILARININ NUH NEBİDEN KALMA OLDUĞU KÜTÜPHANEDİR.
tüm hazırlığı koltuklarında uyuyarak geçirdiğim nadide küütphanedir. sonra şantiyeye gönderiyorlardı bizi ve mecbur öğreniyordunuz fransızcayı..
vize/final dönemlerinde sabahtan çantasını masaya bırakıp öğlene hatta akşama kadar gelmeyen insanlar ortaya çıkar, yer bulunamayan kütüphanede böylece saatlerce bazı yerler boş kalmış olur ve siz de yer bulamadığınız için alt kattaki koltuklarda ya da eşofmanlı abinin yaşam alanı olan bilgisayarlar bölgesinde onun ara sıra yüksek sesle attığı naralar eşliğinde ders çalışmaya çalışırsınız.
vize haftasından önceki hafta her gün gidip her gün aynı ekibi beyaz koltuklarda görmüştüm. o koltuğa hazırlıktayken 1 kez oturmak haricinde asla oturma şansına erişemedim. koltuk konusunda içimde kalan uhteyi saymazsak okulun en güzel yerlerinden biri bence. gerçekten insanı çalışmaya heveslendiren bir havası var.cam yazları içeriyi ısıtıyor belki ama baharda o üstteki yaprakları ağaçları ve onların arasından giren güneşi görmek de çok güzel histir.
Hazırlıklara tavsiye:fransızca hikaye kitabı bölümünde bulunan kitaplardan seviyenize göre olanları alıp okuyun. kelime vs bilgisinden ziyade uzun bir metni anlamak konusunda çok yardımcı olacaktır. ve lütfen üzerine kelime anlamlarını yazmayın
Ders çalışanların büyük kısmının hukuk veya fit öğrencisi olduğu kütüphanedir. Okulun büyük kısmının aksine tercihim zemin kattaki bilgisayar odasında çalışmaktır. Ama yukarıda da belirtildiği üzere eşofmanlı abinin biraz sessiz olması gerektiği kanaatindeyim. Raflarda toz tutmuş Basılı kaynaklarına senelerdir bir kere bile bakmadım ancak okulun üye olduğu online platform sayısı fazla. Makalelerin büyük bir kısmına erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında tuvaletleri pistir. Temizliğine dikkat edilmeli. İnsan gibi kullanın şurayı.