-sal -sel ekleri – gsü sözlük
Okulumuz öğrencilerinin her kelimenin sonuna sal/sel eki getirme alışkanlığıdır.mesela neden 'kadın sorunları' değilde 'kadınsal sorunlar ' yada 'sorun' kelimesi yerine sorunsal denmesi ,sorunsal nedir yani şu mu demek sorundan kaynaklanan sorun gibi şeyler mi kastediliyor .. Sal sel eki dilimize Fransızcadan geçmiş siyasa ve ulus kelimesine fransızca -Al eki ile sal sel olarak yanlış ayrılmasından ortaya çıkmıştır. böylelikle okulumuzun her köşe başında kelime üreten bacasız fabrikaya rast gelebiliriz.şimdi birileri çıkıp kardeşim bilimsel kelimesine ne diyeceksin onlara şunu söylüyorum galatı meşhur olan problem değil asıl problem olan galat olanlardır .ucube kelimeler , herkesin 'evet biliyorum ama anlatamıyorum' dediği kelimelerdir.her şey de olduğu gibi konuştuğumuz kelimelerin anlamını bilmeden resmen kelimeleri anlamlarıyla değil hissederek ve öğrenilmiş kullanımları ile bir kaç farklı kombinasyonlarıyla konuşuyoruz. Öncelikle neyi niçin konuşuyoruz ve nasıl konuşuyoruz .bunu başarabildiğimiz an mutluluk için en büyük adımı atmış olacağız.(dipnot:yabancı dil öğrenmenin ilk adımı dilimiz de dezenformasyon olmamalıdır.)
entry yazar kişisinin türkçe dezenformasyonunu düşünmeden önce "şey" kelimesinin, bağlaç olan "de/da"nın yahut ek olan "-de/-da"nın yazımlarını düşünmesi gereklidir. biraz anlatım bozukluklarına ve noktalama işaretlerinin kullanımına da bakması kendi yararına olacaktır. #1794 numaralı entry'de denildiği gibi, yabancı dil öğrenmenin en önemli adımı ana dile hakim olmak ve ana dili korumaktır.
'Bunabinaen' sağ olsun yanlışımı düzeltmiş. Yabancı dilde ana dile hakim olmak düşüncesine de katılmaktayım.Ama yazarın bu düşünceleri esasa ilişkin söylediğim gerçekleri değiştirmez.