redoublant – gsü sözlük
fransızca hazırlık eğitiminde ilk senesinde başarılı olamayıp ikinci senesinde de hazırlığa devam eden öğrenciye verilen isimdir. senenin başında hoca ile sınfın iletişimini bunlar sağlar, ödevleri sınıfa bunlar anlatır. bu süreçte sınıfın geri kalanı "çok iyi fransızca biliyor, bu geçemediyse biz nasıl geçeceğiz" diye düşünür. ancak 6-7 hafta geçtikten sonra tüm sınıf da o seviyeye gelir ve redoublant olmalarına artık kimse şaşırmaz.
Hazırlıkta ilk 2 ay boyunca kendilerine tanrı gibi bakılır.size her projeyi&ödevi işleyişi anlatırlar.2 ay içinde siz onlardan daha iyi seviyeye gelince karanlığa karışırlar,işlevleri kaybolur.
Hazırlığın ilk yılını (genellikle devamsızlıktan) tamamlayamamış, ikinci defa okuyan öğrencidir. Dönem başında derslerde kimsenin bir şey anlamamasından mütevellit hocanın tercümanı işlevi görür.
Bazıları fransızcası çok iyimiş gibi davranır, sınıfın geneli bu kanıya en azından ilk dönem inanır ancak sonra fark edersiniz ki aslında vasat ötesiymiş... bu insanlardaki geçemem korkusu onları her cümleye 3er 5er articulateurs logiques eklemeye, başarısızca conditionel & subjonctif kullanmaya iter.
hazirligin ilk haftasi insanlarin gozlerinde pariltilarla baktigi, fransizca bir sekilde kapilmaya baslandiktan sonra gozden dusen ve kabuklarina cekilen lanetlenmis topluluk.
bir diğer söylemle: çift dikiş
hazırlığı devamsızlık ya da başarısızlıktan dolayı ilk yılda tamamlayamayıp ikinci kez aynı eğitimi alan öğrenci topluluğu. ki genelde devamsızlıktan olur bu. sınıfta kaldığı o hazin yaz mevsiminde uzun uzun düşünür. başka okula geçip mi sürünsem yoksa bir sene daha aynı çileyi çekip okulumda mı okusam diye? hah işte bu soruya 'aynı çileyi çekmek istiyorum canım okulum seni bırakamam' diye yanıt verenlerdir kendileri. yeni sınıflarında abi/abla olurlar herkese. ancak bu genelde 3. modüle kadar sürer. sonrasında yeni öğrencilerin onlara ihtiyacı kalmamış ve okulu, dersleri iyice tanımışlardır.
sabah bu başlığı görüp acil kullanıcı adı açtım. Redoublant sadece hazırlıkta sınıfta kalan değildir, tüm senelerde sınıfta kalabilen tüm babayiğitlere, cesuryüreklerdir. Bunlar arasındaki dayanışma kimse arasında yoktur. Hiç sevmediğiniz adama bile sırf bu kontenjandan kardeşiniz gibi davranmak zorunda kalırsınız. Redoublant olmayan tayfa kansızdır biraz, gider gelir okulu bitirir, nadirdir sosyalleşenleri