paradokslar – gsü sözlük
ger derse fuzulî ki güzellerde vefa var,aldanma ki şair sözü elbet yalandır.beyitlerinde de vücut bulan fuzuli paradoksu, en güzel örneklerinden biridir.
görsel olarak can bulmuş hali ilüzyona dayalı 3 boyutlu yapılması imkansız geometrik şekillerdir (bunun bi adı vardı da unuttum neyse)
Favori paradoksum zenon`un ok paradoksudur. Diğer paradokslar genelde laf olsun diye söylenmektedir . Ok paradoksunda, paradoksun ötesinde ciddi bir meseleyi sorgulamamiza yol açmaktadır. Zenon der ki; Yaydan çıkmış ve ilerleyen bir ok, zaman içindeki her anda belirli bir konumdadır. Eğer an belirli, tek bir nokta ise o anda okun hareket etmeye zamanı yoktur ve durağandır.Bu nedenle gelecek anların hepsinde de durağan yani hareket etmeyen şekilde olması gerektir. Böylece ok her zaman durağandır ve hareket etmez; hareket imkansızdır.Eğer hareket imkansizsa ve anlar tıpkı bir filmin kareleri gibi birbirine baglaniyorsa, içinde bulunduğumuz şeyin gerçek olduğunu iddia edebilir misiniz ? Bana çok gelişmiş bir yaşam formunun kodlardan oluşturduğu bir simülasyon gibi geliyor.