gryffindor – gsü sözlük
adını godric gryffindor denen ilk seherbazlardan alan hogwarts bölümü. sembolizm anlamında incelendiğinde renklerinden aslanına ve hatta pelerinine kadar Galatasaray eğitim kurumlarını anımsatan izler barındırır.(bkz:harry potter)
Gayriresmi hogwarts binamdır. Gsüye geldiğim için galiba resmiyet de katmış oluyorum ama bence gsü bir bina olsaydı hufflepuff olurdu. Etliye sütlüye karışmayan, kendini geliştirmeyen, kedileriyle geçinip giden gsü ezik denilen hufflepufftan bile daha kötü durumdadır.
harry potter evreninin en özenilen binasıdır. cesaret ile ön plana çıkarlar fakat cesaretleri zaman zaman küstahlaşabilmelerine yol açabilmektedir. (bkz:jamespotter) Gsü ile de benzerlikleri sembol haycanın aslan olmasından sarı ve kırmızı renklerinden gelmektedir.
Bunların hepsi dumbledore şakşakçılarıdır. Dumbledore arkalarından çekilse bunlardan cacık olmaz. Zaten olmamistir. Öğrencileri de yeteneksiz olmalarına rağmen kendini beğenmiş süt çocuklarıdır. Kitabın yazarı tarafından çocuklar ailelerine itaat etsin diye özel olarak oluşturulmuştur