fit – gsü sözlük
Mühendislik ve teknoloji fakültesinin fransızca kısaltması, faculté d'ingénièrie et de technologie'nin baş harflerinden oluşmaktadır.
asıl zorluğunun sadece 1 (BİR) hocadan kaynaklandığını herkesin (özellikle infolar) bildiği gsünün en zor fakültelerinden biri...
Galatasaray'ın en zor ve en yetersiz bölümüdür (linç etmeyin hemen ben de fit mezunuyum). fit için çok ünlü bir lafım vardır 'bize öğrettikleri tek şey, tıpkı fakültemiz gibi hayatın hiçbir zaman bize hazır bilgi vermeyeceğini bilerek, her sorun karşısında çözüm yollarını kendimiz bularak tüm sorunları çözebilme yeteneğidir.'fit bittiğinde kimse size birşey öğretmemiştir ama siz hayatta hiç bilmeyeceğiniz sorunlar karşısında debelene debelene nasıl çözüm bulunacağını defalarca tecrübe etmiş olacağınız için, her boğaziçi köprüsü üzerinden geçişinizde okula bakıp diyeceksiniz ki 'ben fit'ten mezun olmuşum bu sorunu mu halledemicem'. bu o kadar büyük bir özgüvendir ki şu pandemi günlerinde bile 'ben fit'i bitirmişim elbet pandeminin yol açacağı krizde de kriz fırsatı yaratmasını bilirim dersiniz' mesela.
inanılmaz derecede ağır temel dersleri öğrencinin ömür törpüsü olsa da kazandırdığı deneyimlerin değeri suale çekilmez.
1. sınıfında temel derslere haftada ortalama 20 22 saat harcayan sevimli fakülte. Her dönem mat fizikten 3 vize 1 final kalan derslerle 1 vize 1 final gibi tatlı bir sistemi mevcuttur. fit 1. sınıfta hayat döngüsü şöyle geçer. Sınava giriş, çıkış,yeni sınava hazırlanış
3. Sınıfa geçtikleri gün şükür namazı kılan öğrencilerinin henüz bitmek bilmeyen projelerle uğraşacaklarından haberlerinin olmadığı bölümdür.
edit: pardon fakülte demeliydim.