dix pour cent – gsü sözlük
her bölümde başka bir fransız ünlünün kaprislerini Çeken Bir grup menajerin hayatını anlatan komedi-drama türündeki France 2 dizisi. netflix türkiye 'de "menajerimi arayın" gibi zorlama çeviri bir isimle yayınlandığı için hak ettiği değeri bulamadığını düşünüyorum. tam anlamıyla bir yıldızlar geçidi olan bu dizi her biri yaklaşık 1 saatlik bölümlerden oluşuyor. fransızca izleyecek bir şeyler arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Zaten 18 bölüm var şu ana kadar yayınlanan ve ne ara bitirdiniz anlamıyorsunuz bile. netflix'te fransızca altyazı ile izleyip, okulda asla öğrenemeyeceğiniz günlük fransızcanızı da geliştirebilirsiniz. dizinin ismi de menajerlerin aldıkları yüzde on komisyondan geliyor.
not: film-dizi eleştirmeni değilim yazıdan anlayacağınız üzere, ama Kesinlikle diziye bir şans vermenizi isterim. O kadar az insan biliyor ki :(
edit: Türkiye'de böyle bir dizide oynayabilecek kadar egosuz bir ünlü yok derken dizinin ay yapım tarafından türkiye'ye uyarlandığını öğrendim . merakla bekliyoruz.
başlığını görünce o kadar mutlu oldum ki..
benim de yeni keşfettiğim ve karantina süresince üç sezonunu bitirmeye kıyamadığım (bitti ama..) dizi. özellikle hazırlıklara tavsiye ederim, dili çok güzel ve günlük. her bölümde farklı ünlüler ağırlanıyor ama fransa'nın cidden baba ünlüleri diyebiliriz.. belluci olsun, cecile de france, adjani, hupert.. çok tatlı, sıcacık bir dizi izlerken de yormuyor. keşke izlememiş olsaydım baştan izlerdim.. az kişinin bilmesi de cidden baya acayip. bu arada 4. sezonu ne zaman acaba bilen var mıdır?
üstteki arkadaşla aşağı yukarı aynı şeyleri yazmışız şimdi fark ettim, sevgiler saygılar :)
karakterlerin nasıl ayakta durabildiklerini anlayamadığım dizi. gece gündüz ya bir iş peşindeler ya telefon başındalar. canım camille zaten dayanamıyor en son tuvalette başını yaslıyor tuvalet kağıdına uyuyakalıyor.
İletişim fakültesinde sinema modülü okuyan tayfaya şiddetle önerilir. türkiye'de içine gireceğiniz endüstri beş beter yavşak ve kuralsızdır. (bkz:ayşe barım)

Türkiye uyarlamasının yapılacağını öğrenince sesli kahkaha attığım Fransız netflix dizisi. dizideki fransız oyunculara ben çok benzeyen türkleri bulmuşlar (fatih artman hariç, harun komiserden menajer mi olur emenike), tabi sizideki gay ve lezbiyen karakterleri anlatamayıp onlara ne bulacaklar çok merak ediyorum.
4. sezonuyla bittiğini sanarken geri dönen dizi ! üstelik 1.5 saatlik bir televizyon filmiyle beraber gelecek. acı tatlı bir şekilde bitmişti, bakalım 5. sezonda nasıl devam edecekler?