dil öğrenme başlığı – gsü sözlük
gerek hazırlıklar için gerekse yeni bir dil öğrenenler için faydalı olacak paylaşımların yapılmasını beklediğim başlıktır.
"hocalar bir yol yöntem gösterir abi" denilmemelidir fr konusunda kendi çabanızla başlamanız en temizidir. RFi yayınları arasında yer alan "le fait du jour" ile hem egzersiz çözülebilir hem pratik yapılabilir hem de gündemden haberler oldukları için başka açıdan bakmak mümkün olabilir olaylara. onun dışında tv5 monde'un dil öğrenme kısmı aşama aşama faydalı olacaktır. bir de aklınızda bulunsun kalıp olarak fiilleri öğrenmek fr'de işinizi kolaylaştırır.
par exemple:
-compliquer

şeklinde öğrenmektense
-compliquer qqch à qqn

şeklinde öğrenmek ilk etapta hatayı azaltır. güveni artırır.

(bkz:kendimden biliyorum)
Hazırlıkta hocamdan duymuş olduğum ve bayağı bayağı mantıklı gelen bir tavsiyeyi paylaşmak istiyorum :
Dili bebeklerin öğrendiği gibi öğrenin. Bir şeyler okumaya/gramere bu kadar zaman ayırmak yerine kulaklarınıza güvenip mümkün olduğu kadar şey dinleyip izleyin. Kelime ya da gramer bilmek konuşmak için yeterli değil. Dilin nasıl kullanıldığını öğrenin
Gerçekten de yapabildiği en basit seviyeden en zora doğru filmler diziler çizgi filmler izlemek(başlangıç için caillou altyazılı/extra french) hem güzel zaman geçirmeyi sağlayıp hem de dil kullanımını öğretmesi açısından gayet iyidir
Johan tekfak abinin kurdugu ve yonettigi 'français authentique' adli ig, youtube sayfalari tavsiye edilir. sıkıcı olmayan kisa videolari, dil ogrenmek icin teknik tavsiyeleri ve en onemlisi anlasilir fransizcasiyla bagimlilik yapabilir
pek çok polyglot'un dediği gibi bu iş yetenek işi değil çalışma işidir. gönüllü bir şekilde emek verirseniz emeğinizin karşılığını alırsınız.
20. yüzyılın en büyük polyglotlarından Kató Lomb'a ait şu iki kitap konu hakkında çok güzel fikir vermektedir:
Polyglot: How i Learn Languages
harmony of babel
kendisi geç yaşta başlayarak ölene kadar 16 dil öğrenmiştir ve bunları meslek yaşantısında aktif olarak kullanmıştır.
ayrıca konu hakkında stephen krashen'ın enteresan ve umut verici fikirleri vardır. lomb da krashen da ilginizi çeken şeyleri öğrenmek istediğiniz dilde yapmanızı tavsiye eder.
anlatacak çok şey var sözlük, yerimizi kapalım da belki biraz daha dertleşiriz zamanla.
dil okuluna gideceklere tek tavsiyem: Malta ama en az 6 ay. Hayatımın en güzel günleri idi. 3 ay diye gittiğim ada ülkesinde 1.5 yıl kaldım düşünenler yeşillendirsin.