diego armando maradona – gsü sözlük
31’li nick alarak muhtemelen cok komik oldugunu dusunen sivilceli bir embesilin kendisini balon olarak nitelendirmesi hicbir sey ifade etmeyen dunya futbol tarihinin en buyuk futbolcusu.

hadi kardesim, ronaldo vs messi basligina.

hataylı olmamı göz önünde bulundurmayan 31 görünce aklına direk mast gelen tahminen ergenliğini de betimlediği gibi yaşayan bir futbol duayeni(!) insanın tanrı olarak gördüğü kolayca emek çalabilen ve futboldaki en büyük hırsızlıklardan birini yapmış futbolcu
tarihin en büyük hırsızı olmasının yanı sıra tarihin en iyi futbolcusu olmadığı kesindir.


(bkz:lionel messi) ile aynı evreni paylaşmak gibi bir dezavantajı var.
Messi ve Cristiano Ronaldo'nun henüz portakalda vitamin olduğu zamanlarda krallığını ilan eden tüm zamanların en iyi futbolcularından biridir. 20.yüzyılın oyuncusu ödülünü evinde saklamaktadır. 86 Dünya Kupasında İngiltere'ye eliyle attığı gole tanrının eli demiştir.
memleketinin plakasi ve muhtemelen isminin bas harfleriyle kullanici adi olusturma cagindan bucurukler tarafindan balon ilan edilen futbol tanrisi.
bu kusak gibi asiri derecede radyasyona maruz kalirsaniz, kariyeri basarilarla dolu maradona’yi eliyle attigi golden ibaret sanirsiniz.

maradona’nin eliyle attigi gol, emek hirsizligindan cok, bir ulusa ozguvenini tekrar kazandiran kahramanca ve gercekten tanrisal bir harekettir. falkland’da zavalli arjantinlileri bombalayan kustah ingilizlere, baslarindaki demir leydi’ye verilmis en guzel cevaptir. ama futbola gol sayilarina endekslenerek bakan bir jenerasyonun bunu anlamasi mumkun degil tabii.
sonraki argumaniniz ne beyler? 80’lerdeki futbol taktiksel, defans oyunculari da fiziksel olarak gelismemisti degil mi, maradona “modern futbol” maclarinda uc dakika dayanamaz, harcarlar, degil mi? hadi oradan.