amelie – gsü sözlük
başlığa aksan ekleyemediğimizden filmin ilk 'e' harfindeki 'accent aigu' yü yazamadım. Yönetmen koltuğunda jean-pierre jeunet oturan klasik bir fransız filmidir. Bence filmi özel yapan audrey tautou 'nun muhteşem oyunculuğudur. tuhaf ve asosyal bir çocukluk geçiren, hayal gücü geniş amelie'nin sıradan hayatını masalsı bir dille anlatır film. filmden daha güzel olan şey filmin soundtrackleridir (bkz:yann tiersen)
hazırlıkta izlenmesi gerekendir, odevdir. saka bir yana guzel filmdir. her gsu ogrencisinin ilk yaz tatilindeki paris deneyiminde ziyaret etmesi gereken yerler tam listesini icerdiginden tesekkur etmek de gerekir.
(bkz:amelienin cekildigi yerdeki fotografim)
sidika dizisinden aparma ucuz fransiz filmi. yetmiyormus gibi uyduruk muzikleri de klasik muzikle hicbir alakasi olmayan, ama kabugunu kirip sinif atlamak isteyen hirbolarin ludovico einaudi ve fazil say ile beraber favori bestecilerinden olan yann tiersen’e aittir.
Uzun bir süre direnip izlemezseniz , izlediğiniz her sahnede "aaa ben bunu biliyorum " " aaa görmüştüm ben bunu " demekten kendinizi alikoyamazsiniz , klasik Fransız filmi , Fransız kültürü ve Audrey tautou'nun harika oyunculuğu... Izlenmeli mi izlenmeli tabii ama "wow" olmazsınız. Soundtracklerinin etkisinden uzun yıllar cikamaSiniz..
Paris'in laleli'si montmartre'ı öve öve bitirememiş Fransız filmi. filmdeki gibi laylaylom dolaşırsanız bıçağı takmaları çok yüksek olasılık
amelie diyince akla fransız filminin gelmesi hazırlıkta ızdırap dolu bi seneyi ucuz atlattığınız anlamına gelir. müteşekkir olun.
overrated filmlerdendir. hazırlıkta izlenir, güzeldir ama bu kadar. insanların abarttığı kadar yoktur.